kolmapäev, 9. juuni 2021

Peiulilled Rukkilille rühmas

 

Oma kollaste, oranžide, punakate, valkjate või kirjude õitega lisavad nad aeda rõõmsaid värvilaike. Vähenõudlike, vastupidavate ja usinasti, kuni külmadeni õitsevate lilledena võib neid istutada nii lillepeenrasse, aia- ja hekiäärde kui amplisse ja rõdukastidesse.

Taimi võib ette kasvatada niihästi tubastes tingimustes kui kasvuhoones, samuti võib peiulilli külvata otse kasvukohale. Viimasel juhul taimede õitsemine küll veidi hilineb. Ettekasvatamisel oleks sobivaim aeg peiulille külvamiseks märts-aprill.


Et vältida võimalikke haigustekitajaid, kasutada külviks haigustevaba külvi- ja pikeerimismulda. Külvinõus peaks olema avaus või drenaažikiht liigse kastmisvee äravalgumiseks. Võimalusel külvata seeme külvinõusse suhteliselt hõredalt (vahedega umbes 1cm). Nii on tärkavatel taimedel ruumi kasvada, taimed ei veni välja ja ei kimbuta taimede tihedast seisust tulenev liigniiskus ja tõusmepõletik. Külv katta umbes 1cm paksuse sõelutud mullakihiga. Seejärel kasta külv pihustiga märjaks ja katta kile või klaasiga. Tõusmed ilmuvad olenevalt sordist ja kasvutingimustest 4-7 päeva pärast. Tõusmete ilmumise järel asetada taimed valgesse kohta. Umbes 1-1,5 nädala möödudes võib taimi pikeerima hakata. Kuna seemikud ja noored taimed on suhteliselt tugevad, ei pane peiulill pahaks varajast pikeerimist ega korduvat ümberistutamist, vastupidi, see muudab taimed ja juurekava tugevamaks. Aknalaual kasvatades tuleks taimi kord päevas keerata, muidu kasvavad nad valguse poole kõveraks.

Avamaale istutatakse peiulilled siis, kui öökülmaoht on möödas (mai lõpp-juuni algus). Kui tihedalt taimi istutada, sõltub liigist ja sordist: kõrgekasvulised (ka suureõielised) istutatakse vahekaugusega 40x40cm, keskmised 30x30cm ning madalad 20x20cm. Kui paljusid taimi ei soovitada istutada sügavamale, kui ta enne kasvas, siis peiulilli võib julgesti veidi sügavamale istutada. Kui lilled on välja istutatud, võivad tema rohelised lehed omandada kummlise purpurja varjundi. See kaob mõne aja möödudes, kui taimed on kohanenud ereda päikesevalgusega. Äsja väljaistutatud taimi tuleks hoolsalt kasta, et taimed juurduksid korralikult.

Mullastiku suhtes pole ta sugugi nõudlik, kasvades üsnagi hästi mitmesugustel muldadel. Loomulikult kasvab ja õitseb taim paremini toitaineterikkal ja vett hästi läbilaskval mullal. Kui nii mõnigi õrn suvelill ei talu tuulist kasvukohta, siis peiulill ei pane pahaks kui ta istutatakse tuultele avatud kasvukohale. Samuti lepivad peiulilled päikselise ja kuivapoolse kasvukohaga. Kui peiulill on kord õitsema hakanud õitseb ta vapralt külmadeni. Närbunud õisikute ärakorjamine annab taimedele värske väljanägemise.

 https://maakodu.delfi.ee/artikkel/29478501/peiulilled-on-suureparased-suvelilled-algajale-aednikule

 

 

 

 




Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar